loader image

امروز با ما تماس بگیرید : 02188840423

تعریف نسوز

منابع مختلف تعاریف متفاوتی را برای مواد نسوز و دیرگداز (Refractory) ذکر کرده ­اند، که هر یک جنبه خاصی از نسوزها را در نظر گرفته است. تعاریف قدیم­ تر، مواد نسوز را موادی می­دانستند که دماهای بیشتر از 1500 درجه سانتی­گراد را تحمل کنند. تعریف کامل تر چنین است: مواد دیرگداز موادی ­اند که به عنوان مصالح ساختمانی کوره­ها به کار می­روند و می­توانند خواص فیزیکی خود را در دماهای بالا و شرایط محیطی کوره حفظ کنند. بدیهی است که اهمیت یک دیرگداز فقط در پایداری حرارتی آن نیست، بلکه پایداری فیزیکی و شیمیایی آن در مقابل آثار مخرب محیط در دمای بالا نیز مطرح است. مثلاً ممکن است نقطه ذوب یک دیرگداز حدود 2000 درجه سانتی­گراد هم باشد، ولی نتواند مدت زیادی را در مقابل اثرات سایشی و یا خوردگی مواد یا گازهای داغ دوام بیاورد. به طور کلی این مواد نقطه ذوب مشخصی ندارند و در یک محدوده دمایی ذوب می­شوند.

در تعریف جامع­تر مواد دیرگداز، حفظ خواص شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی در محیط کوره مطرح است. به عبارت دیگر، دیرگدازها موادی با نقطه ذوب و نقطه خمیری شدن زیاد هستند که قادر به حفظ خواص شیمیایی، فیزیکی، مکانیکی و ترمومکانیکی (خمشی، سایشی، شوک حرارتی و …) در شرایط کاربردی و در دمای بالا می­باشند.


طبقه بندی نسوزها بر اساس شکل

نسوزهای صنعتی عموماً به دو صورت نسوز­های «شکل داده شده» و «شکل داده نشده (بی­ شکل)» طبقه ­بندی می­شوند. نسوز­های شکل داده شده به عنوان انواع آجر های نسوز و نسوزهای بی‌شکل به عنوان «نسوز­های مونولیتیک» یا «جرم نسوز» معروف هستند.

نسوزهای شکل­ دار

آجر نسوز صنعتی شکل داده شده عمدتاً به وسیله ماشین پرس تولید می‌­شود. بنابراین انتظار می‌رود که خواص هموژن (یکنواخت) داشته باشد. (البته برخی نسوزهای شکل داده شده که به وسیله قالب­گیری دستی تولید می‌شوند، دارای خواص غیر­هموژن هستند) حال این شکل‌ها نیز به دو حالت کلی تقسیم­بندی می‌شوند: یکی اشکال استاندارد است و دیگری اشکال خاص. اشکال استاندارد دارای ابعادی هستند که به‌ وسیله اکثر تولیدکنندگان نسوز مورد قبول بوده و تولید­کننده­ها از این ابعاد پیروی می‌کنند. اشکال خاص نیز به درخواست کارخانه ­ها و صنایع و برای مصارف منحصر­ به فرد سفارش داده می­شوند.

 

نسوزهای بی شکل

نسوزهای شکل داده نشده مانند جرم­های نسوز، ملات­ها و … دسته‌ای از مواد شیمیایی هستند که از تجمع ذرات ریز ایجاد شده و جزء مواد غیرفلزی میباشند. این مواد تحت تأثیر دمای بالا پایداری خود را حفظ می‌کنند. جرم­ های نسوز در صنایع مختلفی از جمله صنعت فولاد و سیمان کاربرد فراوانی دارند؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این مواد از خواص و ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و حرارتی مطلوبی برخوردار هستند. همچنین ثبات بالا و مقاومت حرارتی بالایی دارند و تحت شرایط مختلف و دماهای بالا، دچار تغییرات فیزیکی و شیمیایی نمی‌شوند و خواص خود را حفظ میکنند.

شرکت رسپینا صنعت ، تامین کننده و تولید کننده کلیه محصولات نسوز مورد استفاده در صنعت می باشد .

این شرکت با بهره گیری از دانش روز دنیا و لیسانس بین المللی و همچنین تجربه قریب به سه دهه در این صنعت به صورت تخصصی پا به عرصه تولید نهاده است .

دسترسی سریع

آدرس

Designed By Marimine.com

تماس با ما

درباره ما